0 (532) 059 98 29
Mithatpaşa Cad.No 54/7 Kızılay/ANKARA
Sevmek neydi

Sevmek neydi


"Hayallerimden senin yüzünden vazgeçtim, senin davranışına bak."

"Hayatımı sana adadım ve sen şimdi ayrılalım diyorsun."

"Ben sana böyle mi yapıyorum?"

"Bence sen beni sevmiyorsun, sevsen bu şekilde davranmazdın."

🍀🍀🍀

Bir süredir danışanım olan evli bir çiftle çalışıyorum. Seans sırasında beyfendi, karısının bu gibi cümlelerle kendisine sık sık şikayet ettiğini söylemişti. Ne yapsam olmayacak, onu asla mutlu edemeyecekmişim gibi hissediyorum, demişti.

🍀🍀🍀

Çünkü adam karısına olan sevgisini kendi ilişki kurma biçimi ve yöntemleriyle belli ediyordu. Mesela karısına sevgililer gününde ya da özel tarihli bir günde hediye almak yerine, canının istediği herhangi bir günde, onun hoşuna gideceğini düşündüğü bir kitap alıyordu. Karısı neden o gün ve neden o kitabı aldığını sorgulayınca şaşırıyordu.

Karısı da kocasını kendine göre severken; yılbaşı, doğumgünü ve tanıştıkları gün gibi özel günlerde ona kendi sevdiği renklerde gömlek, atkı gibi hediyeler alıyordu. Kocası pek tercih etmediği bu renklerdeki kıyafetleri nazikçe kabul etse de giymiyordu ve karısını kırmak istemediği için hediyeleri değiştirmiyordu.

Karısı sarılarak ve dokunarak sevgisini göstermeyi seçerken, kocası onunla aynı odada oldukları sürece odanın farklı iki ucunda olsalar bile mutluydu.

Ancak bu farklılıklar karısına bir şeylerin ters gittiğini söylüyordu. Bunu kocasıyla paylaşmak istediğinde ise genelde yok öyle bir şey diye geçiştirildiğini düşünüyordu. Çünkü kocasına göre gerçekten ortada ters giden bir durum yoktu. Bir süre sonra bu gibi nedenler aralarında sıkça sorun olmaya başlayınca benimle görüşmeye geldiler.

İlk seansta onları dinlerken kulağımda Leo Buscaglia'nın bu alıntısı çınladı.

🍀🍀🍀

Sevmeyi alışverişle karıştırdığımız için mi verdiğimizin tam karşılığını aynı yollarla geri istiyoruz acaba?

Oya Şafak

www.ruhumveben.com.tr
@ruhum.ben