0 (532) 059 98 29
Mithatpaşa Cad.No 54/7 Kızılay/ANKARA

Çift Terapisi


Çift Terapisi nedir?

Çift terapisi evlilikte kriz çözmek, çift arasında ortak bir anlayış geliştirmek, çift bir açmaza girdiğinde olası çözümler üretmek, daha önceden açıklanmayan roller, beklentiler ve aile kuralları doğrultusunda ortak bir farkındalık sağlamak ve çiftin sağlıklı iletişim becerileri kurmalarını gerçekleştirmek amacıyla yürütülen bir çeşit psikoterapi türüdür. 

Çift Terapisi’nin amacı nedir?

Çift terapisinde amaç çift etkileşimlerini incelemek, uyum bozucu ilişki ve davranış kalıplarını yeniden organize etmek, gerileyici uyumsuz davranışların bozuk evlilik etkileşiminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak, bir tanı ve tedavi planı düzenleyerek, çiftin bunu anlamasını sağlamak, çiftin motivasyonlarını harekete geçirmek, çifte güvene dayalı terapötik bir ilişki geliştirmek ve terapi planını yürütmektir. 

Çift Terapisi kimlere yardımcı olabilir?

Evlilik öncesi hazırlık ve evlilik sürecindeki çiftler içinde iletişim engelleri çerçevesinde sağlıklı bir ilişki modelinin tanımlanması ve sürdürülebilirliği için yardımcı olur.

Çift Terapistleri kimlerdir?

Çift terapisti çoklu boyutlardan değerlendirip çift etkileşimlerinin dinamiğinde rol oynayan olumsuz faktörleri değiştirmeyi ve olumluları değiştirip pekiştirmeyi güçlendirmeyi hedefleyen, çiftin etkileşimlerini iyileştirmeyi hedefleyen, çiftin daha doyumlu ilişki yaşamalarını sağlamak için kendi yollarını bulmaya çalışmalarında rehberlik eden kişidir.

Çift terapisti nasıl seçilir?

Gerekli kurumlardan çift terapisti, ilişki terapisti ya da aile danışmanlığı konularında yetkinliğini tamamlayan kişilerin, süpervizyonlarla destekleyerek kendi gelişimlerinde aldığı bilgileri uygulayarak çevresinde örneklik teşkil eden kişilerin oluşturdukları güven alanı en büyük seçim ayrıcalığıdır.

Çift terapisi nasıl yapılır?

Yetkinliğini almış terapistler ile çiftin gönüllü katılımı ile karşılıklı belirli zaman diliminde yapılan üçlü bir görüşmedir.

Çift terapisinde neler konuşulur?

Çift terapisi çiftin güncel fiziki, sosyal ve psikolojik işlevselliğini incelemek üzerine çiftlere sorular sorarak etkili iletişime sokar. Çift terapisinde çiftin ilişki kalıplarının incelenmesi ve bu incelenmenin sonucunda “sorun” olarak nitelendirdikleri alanın altında yatan bireysel sebeplerin ilişkideki tahribatını göstermek üzerine değerlendirmeler yapılan bir süreci koordine eder.  

Çift terapisi ne kadar sürer?

Karşılıklı güven sağlandıktan sonra danışanın ihtiyacı doğrultusunda şekil olan bir zaman dilimidir.

Çift terapisi nerede verilir?

Psikolojik danışmanlık merkezlerinde ve kliniklerde.