0 (532) 059 98 29
Mithatpaşa Cad.No 54/7 Kızılay/ANKARA

Bireysel Terapi


Bireysel Terapi nedir?

Terapi gerekli eğitimlerini tamamlamış ruh sağlığı profesyonelleri eşliğinde duygularınızı, düşüncelerinizi, hayata bakış açınızı, kendiniz ve diğerleri ile ilgili inançlarınızı, tutumlarınızı, günlük yaşamda sizin bile farkına varmadığınız bilinçdışı itici güçlerinizi fark etmenizi sağlayan bir keşif sürecidir.

Bireysel Terapi'nin amacı nedir?

        Bu keşif sürecinin en önemli amacı ise yaşadığınız zorluklara karşı iç görü kazanmanız, düşünce ve duygularınızda değişiklik meydana getirmeniz, bu değişiklikleri hayata geçirebilmek için ihtiyacınız olan motivasyonu ve değişim için uygun yolları belirlemektir.

Bireysel Terapi kimlere yardımcı olabilir?

Kendi yaşadığı zorluklar yüzünden dışarıdan beklenti ile yorulmuş, hayal kırıklığı ve çaresizlik ile başa çıkamayıp öfke patlamaları yüzünden kendi stresini yönetemeyen ve bazen de yolunu kaybettiğini hisseden bir kişinin kendini bulma yolculuğuna yardımcı olan bir süreçtir. 

Bireysel Terapistler kimlerdir?

        Bireylerin ruhsal ve davranışsal bozukluklarını teşhis ve tedavi eder. Duygusal ve psikolojik sorunların üstesinden gelmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olurlar.

Bireysel terapist nasıl seçilir?

Bir terapist her şeyden önce terapi için gelmiş kişinin yol arkadaşı olmalıdır. “Bir terapistin kendi götürdüğü yer danışanlarını götürdüğü yerdir” diye bir tanım kullanılır. Kendi üzerinde çalışma yapmış, kendi zorluklarının farkında olduğu için danışanına yol bulmasında yardımcı olan kişidir. Bir terapist danışanın yapması gerekeni söyleyen değil danışanının kendi yolunu, kendi bulması için yol gösterendir. Yol daima yürüyecek olan kişiye aittir.  

Bireysel terapi nasıl yapılır?

Danışan ile terapist arasında geçen karşılıklı etkin iletişim sürecidir. Danışanın soruları ile başlayabildiği gibi terapistin yönlendirmeleri ile ilerleyen dinamik bir süreçtir.

Bireysel terapide neler konuşulur?

Kişinin zorlukları ve yaşam yolculuğunda ki tıkanıklıklarına sebep olan her türlü detayın ifade edilmesidir.

Bireysel terapi ne kadar sürer?

Karşılıklı güven sağlandıktan sonra danışanın ihtiyacı doğrultusunda şekil olan bir zaman dilimidir.

Bireysel terapi nerede verilir?

Psikolojik danışmanlık merkezlerinde ve kliniklerde.