0 (532) 059 98 29
Mithatpaşa Cad.No 54/7 Kızılay/ANKARA

Aile Danışmanlığı


Aile danışmanlığı nedir?

        Aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle olan ilişkileri; yaşadıkları sorunlar, sorun çözme, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında çocuklarla ve aile ile ilgili bireysel ya da bireyler arasındaki sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olan bir danışmanlık hizmetidir.

Aile Danışmanlığı kimlere yardımcı olabilir?

        Evlilikte yaşanılan çatışmalar ve problemlerin iki kişi arasında çözümlenememesinden doğan ihtiyacını hisseden kişilere yardımcı olabilir.

Aile Danışmanı kimdir?

        Evli çiftlerin veya aile bireylerinin, ev içinde ortaya çıkabilecek zihinsel veya duygusal sorunlarını aşmalarına yönelik danışmanlık verir.

Aile Danışmanı nasıl seçilir?

Gerekli eğitim ve yetkinliğini alan kişilerin uzmanlıkları ve bu uzmanlıkları ile yetkinlik kazanmış olması, ailenin bu yetkinliği karşılıklı güven çerçevesinde hissetmesi ile doğru seçim yapılmış olur.

Aile Danışmanlığı'nda neler yapılır?

Ailenin duygusal ve zihinsel problemlerinin, aile içindeki çatışma ve geçimsizliklerin, çiftler ve çocuklar üzerindeki psikolojik baskısının, karşılıklı dinleme becerisi çerçevesinde tespiti ve uzlaşma yollarına gidilerek sürecin yönetimi.

Aile Danışmanlığı'nda neler konuşulur?

Çiftlerin veya çocukların kişisel olarak karşılarındaki kişiden beklentileri, çıkmazları ve çözemedikleri, kişilerin kendi üzerlerindeki baskının karşıda yarattığı etkiler, boşanma aşamasında ise çocukların süreci daha kolay yönetebilmesine yardımcı olabilmek üzerine yürütülen bir terapi sürecidir. 

Aile Danışmanlığı ne kadar sürer?

Çiftlerin ve sorunlarının ihtiyacı doğrultusunda süreç kendi içinde şekillenir

Aile Danışmanlığı nerede verilir?

Psikolojik danışmanlık merkezlerinde, kliniklerde ve aile danışmanlığı yapılan merkezlerde.